Alkali Su

Sık Sorulan Sorular

Soru : Alkalize iyonize su arıtma cihazı bir su arıtma sistemi midir?
Cevap : Hayır değildir. Arıtma işlemi önemlidir ama sadece  küçük bir fonksiyonudur!. Bilinen en önemli fonksiyonu yüksek standartta; biyolojik, alkalizasyon ve iyonizasyon süreçleri için altyapı oluşturmasıdır. Cihazın asıl işlevi bu aşamadan sonra başlar.

Soru : İyonizerler suyun pH değerini yükseltmek için kimyasal kullanır mı?
Cevap : Kesinlikle hayır! Alkali Su İyonizerleri sadece suyun doğasında bulunan özellikleri ileri teknoloji sayesinde kullanılabilir forma dönüştüren cihazlardır. Suyun doğal florasında bulunan yararlı minerallerin kullanım etkinliğini artırırlar.

Soru : Cihaz üzerindeki filtrenin ömrü ne kadardır, fiyatı nedir?
Cevap : Dört kişilik bir ailenin ortalama kullanımına göre filtre ömrü ortalama 8 ile 12 ay arasındadır. Gerektiğinde  teknik servisimiz gerekli bakım ve değişimi yapar

Soru : Alkali su içmenin zayıflamakta nasıl bir ilişkisi vardır ?
Cevap : Yağ birikiminin temel nedeni vücudun başa çıkamadığı asidik atıkları, yağ küpleri içerisine depolayıp ileri bir vakitte;  tahliye etmek üzere bel, basen ve karın bölgesinde depolamasıdır. Başta kan olmak üzere vücut sıvılarının alkali düzeyi yükseldikçe vücudumuz bu depolamaya ihtiyaç duymamakta, hatta yağ rezervini çözmektedir.

Soru : Alkali İyonize su fazla tüketilirse zararlı mıdır?
Cevap : Son dönemde yapılan araştırmalar aşırı su tüketiminin hiponatremi sendromuna, yani sodyum kaybının olumsuz sonuçları olabileceğine işaret etmektedir. Öteden beri bilinen aşırı su tüketiminin elektrolit kaybını hızlandırdığı görüşü de geçerliliğini korumaktadır. Ancak Alkali İyonize suda durum biraz farklıdır. İyonize formda yoğun miktarda kalsiyum ve sodyum içeriği, bu tarz olumsuzlukların önüne geçmektedir. Normal sağlık standartlarında bir insanın günlük tüketmesi gereken su 2-2,5 litre civarındadır. Alkali İyonize Su tüketiyorsak bu ölçünün çok üzerine çıkabilmemiz mümkündür.

Soru : Cihazlarda bir çok seviye su biçimi tercihi var. Hangi seviyeyi tercih etmeliyiz?
Cevap : Bu tercih, yaş, cinsiyet, genel sağlık durumu, su kaynağının niteliği gibi pek çok parametreye bağlıdır. Ancak ortalamasını alırsak Türkiye Su değerleri açısından 2. ve 3. Seviyede içme suyu, 4. Seviyede kaynatılmış yemek ve kahve suyu uygundur. İlaç kullanımı için Nötr su tercih edilmelidir. Daha ayrıntılı bilgi için alkali su iyonizeri kullanım kitapçığını okuyunuz.

Soru : Alkali suyun yan etkileri var mıdır?
Cevap : Yapılan bilimsel çalışmalarda ve klinik deneylerde alkali iyonize suyun herhangi bir yan etkisine rastlanmamıştır. Çok yüksek seviyede pH tercihi ile birlikte yüksek miktarda içilmesi, kolon faaliyetlerinin küçük eforlarla gerçekleştirilmesini, ancak su tüketim alışkanlığı değişince geçici kabızlık sorunları oluşmasını tetikleyebilir.

Soru : Birinci segment ürün ne demektir?
Cevap : Alkali Su İyonizeri konusunda standartlar kesin hatlarla belirlenmiştir. Bir ürünün birinci segmentte yer alabilmesi için 3 ana niteliğe sahip olması gereklidir ;
Alkali Su İyonizerinde Kullanılan plakalar platin titanyum olmalıdır. İridyum veya başka metal türlerinin platin ile kaplanması sonucu elde edilen plakalar hem yetersiz, hem de zararlıdır çünkü zaman içerisinde suya ağır metal bırakırlar ve bu ağır metaller ağır hastalıklara ve sonuçlara sebebiyet verebilir. Bu yüzden Su iyonizerinin sağlık bakanlığı tarafından tıbbı cihaz onaylı olması gerekmektedir.

Soru : Bu cihazların bakım periyotları nedir. Beklenen ortalama ömür ne kadardır?
Cevap : Cihazlarımız “Otomatik kendi kendini temizleme” fonksiyonu sayesinde bakım gereksinimi duymazlar. Beklenen ekonomik ömür hesabı 10-15 yıl civarındadır. “Otomatik kendi kendini temizleme” sistemi olmayan ürünlerde yılda bir kez kalker temizliği gerekmektedir.

Soru : Hamileler ve çocuklar alkali su içebilir mi?
Cevap : Alkali iyonize su, özellikle hamilelere ve çocuklara önerilmektedir. Hamilelikte, ceninin anneye ait kalsiyum kaynaklarını hızla tüketmesi sonucu asidoz adı verilen süreç başlar. Semptomik belirtisi yoğun mide bulantısı olan bu süreçle, kalsiyum zengini alkali su içerek başa çıkılabilir. Benzer şekilde çocuklarda gelişim dönemi alkali mineral açısından yoğun ihtiyaç oluşturur. İyonize formda alkali mineraller açısından zengin su tipi, gelişim döneminde olumlu katkılar oluşturacaktır.

Soru : Alkali suyun tadı nasıldır?
Cevap : Asidik minerallerin elimine edilmesinden kaynaklı gerekçelerle lezzet algısında küçük farklar ortaya çıkabilir. Lezzet duygusu genelde kişisel bir kavram olmasına karşın, kullanıcılarımızın nerdeyse tamamı alkali iyonize suyu öncelikle tadından dolayı tercih etmektedirler.
Soru : Filtreleme ve iyonizasyon benzer işlevler midir?
Cevap :Filtreleme cihazlarımızın alkali iyonize su üretmesi için gerekli olan ilk aşamadır. Bu noktasa ileri teknoloji biyolojik filtreleme teknikleri kullanılır. Ortaya çıkan ürün, iyonize su üretmenin temel yapı taşını oluşturur. Suya asıl değerini katan iyonizasyon sürecidir.

Soru : Alkali suyu depolayabilir miyiz?
Cevap : Güneş ışınlarından korumak kaydıyla 48 saat bekletilebilir. Ancak unutulmamalıdır ki, Alkali İyonize Su aynı zamanda oksijen zenginidir ve geçen sürede alkali değerini kısmen korusa da, oksijen miktarı hızla azalmaktadır. Bu yüzden taze tüketimi önerilmektedir.

Soru : Alkali ya da asidik su nasıl oluşur?
Cevap : İyonizasyon aşamasında plakalar elektronik sinyal yükleri itibarıyla anot ve katod görevi üstlenirler. Alkali mineraller katod yönünde, asidik mineraller anot yönünde toplanma eğilimindedirler. İki yönlendirmesi bulunan iyonizasyon üniteleri su tiplerini öngörülen alanlara taşırlar.

Soru : Saklama kabının tabanında neden kireç benzeri beyaz tabaka oluşuyor?
Cevap : Kireç kavramı toplum içerisinde kalker için kullanılmaktadır. Alkali iyonize su kullanımında ortaya çıkan şey ise kalsiyumdur. Doğada kalsiyum serbest formda bulunmaz, mutlaka asidik bir mineralle bileşik yapmaktadır. Asidik minerallerin elimine edilmesi kalsiyumu bir süre için serbest formda bırakır. Sağlık açısından son derece değerli mineral zengini bu yapı, su kaplarında lekeler bırakabilir. Asidik yapıda temizleyicilerle kolayca temizlenebilen bu lekeler aslında içtiğimiz suyun kalitesini göstermesi açısından son derece olumlu bir işarettir.

Soru : Alkali su iyonizerleri pahalı değil mi? Bu parayı ödemeye değer mi?
Cevap : Kesinlikle çok ucuzdur! Çünkü ; İnsan sağlığı söz konusu olunca cihaza ödenecek bedelin değeri çok azdır. Kanser, diyabet, öströpoz, romatizma gibi rahatsızlıkların rehabilitasyonu çok daha yüksek maliyetlidir. Alkali iyonize suyun 50’den fazla dejeneratif hastalığa iyi geldiği klinik deneylerle kanıtlanmıştır. Diğer taraftan ;
Birinci segmentte yer alan ürünlerin daha ucuza sunulması bugünkü teknoloji ile çok zor görünmektedir. Kullanılan plakaların platin titanyum olması ve bu metallerin son derece pahalı olması cihazın toplam fiyatına etki etmektedir. Bu mantık gereği, ucuz alkali su iyonizeri satın alınmamalıdır, çünkü platin titanyum plaka kullanılmadığı aşikardır.

Soru : Alkali su iyonizerlerinin garanti süresi ne kadardır?
Cevap : Sanayi bakanlığı ve diğer ilgili kanunlar gereğince 2 yıldır.

Soru : Alkali Su Filtreleme cihazları iyonizerlerle aynı işlevi görürler mi?
Cevap : Filtreleme sistemleri; klasik filtreleme aşamalarından sonra suda çözünen alkali mineral kademeleri içerirler. Suya sonradan eklenen hiçbir mineral suyun florasına etki etmez. pH seviyesinde yapay bir yükselme dışında vücudumuz açısından bir değer taşımaz. Tüm canlılarda kullanılabilir mineral formu iyonize olmak durumundadır. Örneğin bitkiler su içerisindeki minerallerin sadece %2 oranındaki iyonize formda olanlarını kullanabilirler. İnsan vücudu da aynı mantıkla çalışır. Filtreleme sistemi kullanmak yerine içme suyunuza sodyum-kalsiyum tabletleri atarak ta aynı sonucu alabilirsiniz. Fakat sağlığımıza herhangi bir katkı üretmez.

Soru : Arıza durumunda ne yapmamız gerekiyor?
Cevap : Şirket merkezimizi aramanız yeterlidir, derhal en kısa sürede size çözüm üretilecektir.

Soru : Alkali su iyonizeri alırken nelere dikkat edilmelidir? Hangi Özellikler önemlidir?
Cevap : Şirket merkezimizi arayarak her türlü sorunuza cevap alabilirsiniz. Ayrıca gerekli durumlarda İzmir il sınırları içerisinde demo ürün temin edilerek tanıtım yapılabilir.