Alkali Su

Sağlıklı Yaşlanmak İçin..

Alkalite vücut hücrelerince kolayca absorbe edilen iyonize durumdaki minerallerin varlığına ve sudaki yüksek oksijen (OH-) varlığına bağlıdır. Oksijen OH- formundadır. Vücut tarafindan kolayca kullanılır. Oksijenin bu formu ayrıca serbest radikallerin nötralize edilmesini sağlar. OH- ile oksijen kaynağınız kesilse bile kısa bir süre de olsa yaşayabilirsiniz. Bu sebeple ne kadar OH- alınırsa o kadar da dayanım süresi olacaktır. Aktive edilmiş su güçlü bir Antioksidandır.

Alkali su cihazı, musluk suyunu yaşlanmayı geciktiren negatif ORP’Ii (- yuklü elektronlar) ihtiva eden, likit Antioksidan haline dönüştüren bir cihazdır. Kısaca, vücudumuzda negatif ORP nin arttırılmasi olayı, oksidasyon nedeniyie oluşan hastalıkların oluşumunu önleyen ye yaşlanmayı geciktiren çok önemli bir faktördür. Genel olarak Aktive edilmiş su vücudumuzun hücre seviyesinde yenilenmesine yardımcı olur.

Ayrıca Batı tıbbı bilgilerini, kanıta dayalı tamamlayıcı tıp bilgileri ile birleştirerek hastalıkların tedavisi için reçeteler yazan uzmanlar; kişiyi “beden, akıl ve ruh” açısından bir bütün olarak ele alıyor. Bu da hem sağlığa hem de yaşlanmaya yeni bir bakış açısı getiriyor. Türkiye’nin ilk İntegratif Tıp Uzmanı ve aynı zamanda Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olan Op. Dr. Ebru Aydın, sağlıklı olmak, integratif tip kavramı ve sağlıklı yaşlanmak üzerine sorularımızı cevapladı. 

Sağlık ve iyilik halinin devamlılığı:

Dünya Sağlık Örgütü, sağlığı eskiden hastalıksızlık hali olarak tanımlıyordu. Ancak günümüzdeki sağlık tanımı, yalnızca hastalıksızlık hali değil; kişinin akıl, beden ve sosyal tam iyilik halidir. Sağlık ve iyilik halinin devamlılığı ise; denge içinde yaşamamıza bağlı... Yani sağlığınız; yediklerinizle, içtiklerinizle, uykunuzla ve stresle başa çıkma şeklinizle ilişkili. Bu toksik maddelerden arınmanın yanında, toksik düşünce ve davranışlardan uzaklaşmayı da içeriyor. 

Ne kadar uzun ve kaliteli bir hayat süreceğiniz ise yüzde 20 genlerinize bağlıyken, yüzde 80 yaşam tarzı seçimlerinize bağlı.

'Anti-aging' kavramı yerine 'healty aging'
Yaşlanma karşıtı anlamına gelen “anti-aging”, terim olarak pek doğru olmayan ve modası geçmiş bir tanımlama olabilir. Zira yaşlanma önlenemez ve eşyanın tabiatıyla örtüşen bir olgu. Ama bunu yavaşlatmak mümkün… O halde; “Healthy aging”, yani sağlıklı yaşlanma terimini kullanmak daha günceldir. 

Hedeflenen; sağlıklı, kaliteli ve yaşlılıkla birlikte gelen hastalıklardan (Alzheimer, kalp ve damar hastalıkları ya da kanser gibi) uzak bir yaşam olmalı. Ne kadar uzun ve kaliteli bir hayat süreceğiniz ise yüzde 20 genlerinize bağlıyken, yüzde 80 yaşam tarzı seçimlerinize bağlı. Yani sağlığınızı seçimlerinizle siz belirliyorsunuz. 

inset_article_SA5